Стільниковий мед, щільниковий мед, медові соти, або сотовий мед, всі ці назви використовують для позначення одного й того ж виду меду.  Правильна назва літературною українською мовою ― "стільниковий" мед. Слово "щільниковий" дещо застаріле, але його можна використовувати як синонім. Часто також можна почути "сотовий" мед чи "мед в сотах", але це суржик, обидва ці варіанти є русизмами.

То що ж таке "стільниковий" мед?

Щоб розібратись з цим питанням, треба для початку зрозуміти, що таке "стільник".  Якщо коротко, то це восковий лист з чарунками, який бджоли використовують для зберігання меду, перги, вигодовування личинок тощо. Ось як виглядає типовий стільник:

Стільник, зверху (білі) запечатані чарунки з медом, під ними ще не запечатаний мед, і з самого низу рамки - бджолиний розплід.


Стільниковий мед - це мед, який не відкачують зі стільників, не піддають обробці, а споживають в природному вигляді. Саме в такому вигляді люди споживали мед впродовж століть. Рідкий мед, звичний для нас, став доступним тільки в ХІХ столітті, після того, як винайшли медогонку.

Чим стільниковий мед відрізняється від звичайного?

Базовою відмінністю стільникового меду від звичайного меду з банки є те, що звичайний мед відкачують з рамок, а стільниковий продають разом з щільником.

Попри таку незначну, на перший погляд, відмінність, різниця між стільниковим і звичайним медом просто колосальна:

1. Стільниковий мед не має контакту з обладнанням на пасіці. 

Він ніколи не торкається медогонки, сит, відер чи бочок. Якщо ви шукаєте мед у найчистішій його формі - то ось він.

2. Стільниковий мед не проходить термічну обробку.

Бджолиний віск починає плавитись за температури 62-65°С. Це фактично унеможливлює комерційну термічну обробку, за якої стільники з медом були б просто знищені.

3. Не втрачається аромат.

Стільниковий мед бджоли запечатують ще у вулику. Це дозволяє на 100% зберегти його природний аромат.

4. Мед у стільниках кристалізується повільніше від звичайного меду.

Кристалізований мед нічим не гірший від рідкого меду, але якщо вам важливо, щоб мед був саме рідким - спробуйте мед зі стільників.

5. Стільниковий мед практично неможливо підробити.

Хто каже, що підробити можна все, той певно є недалеко від істини.  Все ж імітувати роботу бджіл люди ще не навчились.  Мені ще ніколи не доводилось бачити підроблений стільниковий мед. Купуючи стільниковий мед ви можете бути впевнені, що він справжній.

Ще одною відмінністю, яка можливо не така суттєва, як ті, що наведені вище, є те, що пасічники не завжди можуть чекати поки весь мед перед відкачуванням з рамок є повністю запечатаним. Практично завжди якась частина меду, який відкачується, буде не зовсім зрілою. Стільниковий мед, на відміну від звичайного, завжди на 100% запечатаний в рамках бджолами, а отже і повністю зрілий. Це природний знак якості.

Як їсти стільниковий мед?

Зазвичай стільниковий мед їдять як жуйку, разом з воском, віск випльовують коли в ньому не залишилось меду.

Якщо такий спосіб вам не дуже підходить, можна теж відтиснути мед з воску безпосередньо перед вживанням і їсти його так, як їдять звичайний мед.

Як купувати стільниковий мед?

Зазвичай пасічники використовують рамки зі штучною вощиною.  Вощина - це основа стільника. На ній бджоли, вже з натурального воску, відбудовують чарунки, які пізніше заповнюють медом. Використання штучної вощини не обов'язкове, адже бджоли можуть будувати стільники і без неї, але пасічники використовують її для того, щоб спростити бджолам роботу.

Використання штучної вощини не є проблемою, якщо пасічники відкачують мед, адже віск після відкачування (разом зі штучною вощиною у своїй основі) все одно пізніше буде перетоплений. Зле, коли на основі штучної вощини роблять щільниковий мед. Такого меду краще ну купувати, особливо, якщо ви збираєтесь їсти його як жуйку.

Вибрати і купити якісний стільниковий мед не просто, але є кілька лазівок, які допоможуть вам значно зменшити ймовірність помилки. В першу чергу, звертайте увагу на колір воску. Він повинен бути від блідо-жовтавого до світло-жовтого. Темний колір воску свідчитиме про те, що такий віск не є новим. По-друге - зверніть увагу на форму та розмір стільника. Стільники у рамочках розміром орієнтовно 10см х 15см (як на першому фото вгорі) дуже рідко роблять на основі штучної вощини.

Ціна стільникового меду

Стільниковий мед - це мед у його найкращій формі. Це преміальний продукт, що безсумнівно має свій вплив на його ціну.