Як мед, так і ложкою… Мабуть, цей вислів знайомий усім, але у цій статті ми поговоримо про питний мед, який куштують не ложкою :-)
Що таке питний мед?
Питний мед – слабоалкогольний напій, виготовлений шляхом ферментації з бджолиного меду, іноді з додаванням фруктів, ягід та прянощів. Часом цей напій також називають медухою, квасним медом, медівкою, медовицею, медовим вином, хмільним медом, медовою брагою, або, навіть, медовухою. Зазвичай ці назви дійсно позначають один напій, проте іноді, як у випадку з медовухою, мають на увазі інший напій на основі спирту з додаванням меду.
Важливо розуміти, що питний мед виготовляється без додавання спирту і є продуктом природного бродіння.
Історія виникнення та споживання питного меду
Питний мед відомий з давніх-давен, існує багато підтверджень приготування напоїв з меду з різних куточків світу. Вважається, що українці виготовляли питний мед ще з часів Київської Русі, причому цей напій мав широкий попит (горілки тоді ще не було). Пізніше питний мед був призабутий і частково витіснений дешевшими та доступнішими для широкого загалу алкогольними напоями.
Зараз помітною є тенденція відновлення культури споживання медових напоїв. Свідченням цього є поява промислових виробників питних медів, а також широке представлення крафтових виробників на тематичних ярмарках.
Як виготовляють питний мед?
Як вже згадували, питний мед – це продукт природного бродіння. Загалом виробництво питного меду нагадує виробництво вина, але замість виноградного соку використовується розчин меду у воді, який називають «сита». До розчину додають дріжджі для бродіння, ягоди, трави, квіти або спеції для смаку, відстоюють і проціджують. За технологією виробництва розрізняють варений та ставлений меди. Виготовлення вареного питного меду відрізняється тим, що спочатку ситу варять від 15 хв до кількох годин.
Також питний мед розрізняють за часткою меду в ситі. Так традиційно розрізняють «чотирняки» (одна частка меду на три частки води), «третяки» (одна частка меду на дві частки води), «двійняки» (одна частка меду на одну частку води), «півтораки» (одна частка меду на пів частки води). Що більша частка меду в ситі, то солодший та міцніший вийде напій.
Вміст алкоголю в питних медах може бути від 3% до 18%, зазвичай коливається в межах 9-14%. Більшої частки алкоголю використовуючи природне бродіння досягнути неможливо, дріжджі гинуть, коли концентрація алкоголю наближається до 20%.
Різновиди питного меду.
Багате різноманіття видів меду, а також використання додатків (ягід, квітів, трав) дозволяє отримати величезну кількість різновидів питних медів. Як додатки зазвичай використовують спеції: гвоздику, корицю або мускатний горіх; трави та квіти: хміль, лаванду, м’яту, ромашку, бузину, хвою; ягоди та фрукти: малину, ожину, чорницю, яблука тощо.
Відповідно питні меди можуть відрізнятись залежно від:
- виду меду, що використовувався в ситі (гречаний, липовий, різнотрав’я тощо);
- кількості меду («сухий» чи «солодкий», за винною термінологією, «міцний» чи «легкий» напій);
- використання додатків (ягід, квітів, трав);
- типу виготовлення сити (варений, ставлений).
Різні меди мають різні смаки, кольори, запахи й властивості. Запах може варіюватись від ледве відчутного до насиченого медяного, а колір від світло-жовтого до бурштиново-коричневого (і це лише для «чистих» медів, без додатків ягід, трав, квітів).
Властивості питного меду.
Питний мед вважається цілющим напоєм, адже частина вітамінів, мінералів та ферментів з меду та додатків (ягід, квітів, трав) зберігаються і наділяють питний мед унікальними властивостями. З огляду на різноманіття питних медів говорити про конкретний набір властивостей складно. Все залежить від складу напою: виду меду, що використовувався, і додатків. Однак попри корисні властивості напою, вживати його варто дозовано, адже питний мед – напій алкогольний.
Де купити питний мед? Ціни.
В Україні найбільшими промисловими виробниками медових напоїв є "Українські медовари", "Медовий Спас" та Berryland. За останні кілька років з відродженням медоваріння з'являється все більше крафтових виробників питних медів, зокрема: Meadcult, Бджолині дари, Патронат, Карпат’як, Sansmedery.
Сьогодні питний мед купити можна як у звичайних супермаркетах, магазинах продуктів бджільництва, так і через інтернет-магазини або сторінки спеціалізованих медоварень. Ціни на питні меди також різняться, залежно від складу (виду меду та додатків, що використовуються).