Більшість людей знають про бджіл тільки те, що вони роблять мед. Але це тільки вершина айсберга, у бджолиному світі багато цікавинок.
Скільки меду може зібрати одна бджола? З якою швидкістю літають бджоли? Чому бджоли танцюють?
Відповіді на ці питання, та про інші цікаві факти про бджіл далі у цій статті.
- Близько 80% всіх квітучих рослин не будуть мати плодів без запилення, яке переважно залежить від бджіл.
- Хороші урожаї гречки, соняшнику, яблук, ріпаку, майже цілковито залежать від бджіл.
- Економічний ефект від запилення рослин бджолами набагато більший від вартості зібраного меду.
- Одна сім’я в рік збирає в середньому 10-30 кілограмів меду.
- Крім меду, бджоли також виробляють віск, прополіс, пилок та маточне молочко.
- За своє життя робоча бджола виробляє тільки близько 0.8 грам меду, або тільки приблизно 1/12 чайної ложки. Сила бджіл в їх кількості.
- В одному вулику може проживати навіть 80 тисяч бджіл. Але частіше одна сім’я складається з 40-50 тисяч робочих бджіл, кількох сотень трутнів і однієї королеви.
- Трутні, так само як і матки, не мають жала, жалити можуть тільки робочі бджоли.
- Факт. Коли бджола вжалить — вона помирає
- Тільки 10-15 тисяч бджіл вилітають на збір нектару, решта працюють у вулику.
- Неймовірно, але факт. Для того, щоб зібрати кілограм меду, бджолам треба відвідати чотири з половиною мільйони квітів. Розрахунки тут: http://honeycouncil.ca/archive/chc_poundofhoney.php
- У свіжозібраному нектарі — близько 70% води, в меді — тільки близько 20% води. Зайва волога випаровується під час перероблення нектару бджолами, які залишаються у вулику.
- У вулику підтримується постійна температура 34-35 градусів Цельсія. Коли на вулиці жарко — бджоли вентилюють вулик, взимку вони збиваються в клуб, для збереження тепла.
- Під час одного вильоту за нектаром бджола може відвідати навіть 100 квітів.
- Протягом одного дня таких вильотів може бути 12 або й більше.
- Бджоли можуть вилітати за нектаром на відстань до п’яти кілометрів (хоча зазвичай рідко літають далі, ніж три кілометри)
- Бджоли можуть літати зі швидкістю до 25 км/год
- Під час польоту бджоли роблять близько 200 помахів крилами на секунду.
- Влітку бджоли живуть в середньому тільки 5-6 тижнів. Таким чином, протягом літа, склад бджіл у вулику може оновлюватись декілька разів.
- Бджоли, які зимують у вулику народжуються пізно в серпні чи восени. Взимку вони споживають мед, зібраний влітку їхніми старшими сестрами.
- Матка (королева) в середньому відкладає близько двох тисяч яєць на день. Вже через 21 один день ці яйця стають робочими бджолами.
- Бджоли — дуже чисті комахи. Здорові бджоли випорожняються тільки за межами вулика. Тільки королеві дозволено “ходити в туалет” всередині, її свита все швиденько за нею прибирає.
- Бджоли-збиральниці вночі чи в негоду, коли збір нектару тимчасово припиняється, можуть переставати рухатись, щоб зберегти енергію.
- Найбільш досвідчені бджоли стають розвідницями. Вони шукають нові джерела нектару, а коли знайшли, танцюють, щоб повідомити про свої знахідки інших бджіл: https://www.youtube.com/watch?v=-7ijI-g4jHg
Цей перелік фактів далеко неповний. У світі бджіл ще багато цікавого. Слідкуйте за нашою сторінкою на Facebook, щоб дізнатись більше цікавої інформації.
Прочитайте також цікаві факти про мед тут.