Зазвичай сама назва говорить про суть, а часом вона ще й спонукає уяву розігратись... Коли ми чуємо «різнотрав’я», то одразу уявляємо заквітчані поля, відчуваємо солодкаву густу суміш аромату в повітрі та згадуємо щось дуже запашне і знайоме ще з дитинства. Однак за таким романтичним вступом – прагматичне продовження, в якому спробуємо описати все про мед з різнотрав’я або ж квітковий чи луговий мед, як його ще часом називають.

Перше, що варто знати про цей мед – те, що він поліфлорний, тобто його отримують із нектару багатьох видів квітів, на відміну від монофлорних видів, які виготовляються переважно з нектару одного виду, наприклад, соняшниковий, акацієвий, липовий, гречаний тощо.

Поліфлорний мед також буває різним. Традиційно його розрізняють за місцем збору нектару (гірський, лісовий, степовий, луговий) та регіоном (карпатський, поліський…).

Головною особливістю є те, що склад меду з різнотрав’я не може бути однаковим, адже бджоли щоразу збирають різну кількість нектару з різних рослин, то ж кожного разу такий мед унікальний.

Колір

Щораз унікальний склад меду з різнотрав’я надає йому й різноманітного забарвлення, відповідно колір меду може варіюватись від світло-жовтого до темно-бурштинового.

Користь

Властивості меду значною мірою залежать від видів рослин, які відвідали бджоли. Однак попри відмінності складу деякі корисні властивості притаманні кожному виду квіткового меду. Зокрема, через високий вміст пилку він може стати корисним у боротьбі з алергією (https://www.healthline.com/health/allergies/honey-remedy#research), а регулярне споживання меду з різнотрав’я зміцнює нервову систему. Саме тому його часто рекомендують при фізичному та розумовому виснаженні, нервових розладах та стресі. Окрім того, квітковий мед може допомогти при простуді та хворобах шкіри, запальних процесах в організмі тощо.

Кристалізація

Вважається, що мед з різнотрав’я характеризується повільнішим процесом кристалізації, ніж у монофлорних сортів. Однак, сказати однозначно важко саме через те, що цей мед є поліфлорним, і його склад щораз інший. До прикладу, якщо в його складі є значна частка нектару акації, то такий мед буде кристалізуватись повільніше. Більше про кристалізацію меду можна прочитати тут.

Коли купувати

Лугові квіти не цвітуть одночасно і, як правило, період їх цвітіння розтягнений у часі впродовж всього літа. Тому мед з різнотрав'я часто збирають наприкінці сезону, коли більшість польових квітів вже відцвіло. Найкращий час для того, щоб купувати мед з різнотрав'я — друга половина серпня.

Ціна

Щоб зібрати мед з різнотрав'я, треба, щоб це різнотрав'я було в радіусі орієнтовно трьох кілометрів від пасіки. Далеко не всі пасіки мають таку розкіш. Багато пасік знаходяться не серед квітучих лугів, а серед великих посівів соняшника, ріпаку, чи гречки. Саме тому чистий мед з диких трав зустрічається не так вже й часто. Переважно поліфлорні меди мають значні домішки меду з сільськогосподарських культур. Ціна такого меду з домішками близька до соняшникового, але чистий квітковий мед з карпатських лугів чи диких поліських боліт є суттєво дорожчим від більш звичних сортів меду. В першу чергу через свою екологічність.